Fat Front / Resno fronte | 16.10. (2019)

  • Nordic Highlights
  • 1h 27m

‘World! Can you hear me? I am fat!’ – is a message from four young women tired of spending years hating and shaming themselves. They want to free others from avoiding the word ‘fat’ as well – simply because it’s a fact. One of them feels like a beautiful artwork collecting dust in a basement because no one bothers to look at it; another zealously posts provocative nude photos of herself. They all are accused of promoting an unhealthy lifestyle, but are increasingly gaining followers on social networks who appreciate the mutual support and also long for the public’s change in attitude.

A factual insight behind the scenes of the body positivity movement, full of both humour and sad reflection, in which activists from Nordic countries inspire women’s uprising against generally accepted body standards and the accompanying public pressure. The film’s Danish directors have joined the feminist struggle, advocating for natural bodies as a value from both an artistic and political point of view.

[LAT]

“Pasaule! Vai dzirdi mani? Esmu resna!” – tāds ir vēstījums no četrām jaunām sievietēm, kas pagurušas gadiem sevi ienīst un no sevis kaunēties. Viņas vēlas atsvabināt arī citus no vairīšanās lietot apzīmējumu “resna”. Jo tas ir fakts. Viena no viņām jūtas kā skaists mākslas darbs, kas pagrabā krāj putekļus, jo neviens uz to neskatās, cita ar degsmi publisko savus provocējošos kailfoto. Viņām visām pārmet neveselīga dzīvesveida popularizēšanu, bet sociālajos tīklos piesakās aizvien jaunas sekotājas, kas novērtē savstarpējo atbalstu un gluži tāpat ilgojas, kaut apkārtējo attieksme mainītos.

Gan humora, gan skumīgu pārdomu pilns dokumentāls ieskats ķermeņa pozitīvisma kustības aizkulisēs, kur Skandināvijas valstu aktīvistes iedvesmo sieviešu sacelšanos pret vispārpieņemtajiem auguma aprišu standartiem un ar to saistīto sabiedrības spiedienu. Dāņu režisores iesaistījušās feministiskajā cīņā, iestājoties par dabiskumu kā vērtību gan no mākslinieciskā, gan politiskā aspekta.

Languages

da, no, sv, en

Subtitles

English

Bonus Content

1m
Filmas veidotāju uzruna / Introduction by filmmakers