It's Not Silence / Tas nav klusums | 18.10. (2018)

  • Architect's Cut
  • 25min

Far north, in the isles of Svalbard, is a small town called Pyramiden that was once the finest model of communism. Now the former home of Soviet workers is almost empty – only a handful of residents and workers are welcoming thousands of tourists every year. You can’t meet those who feel the need to talk to someone all the time.

Not everyone could stay here long. There is no internet, no phone connection, no television, no radio – a real privilege to stay out of modern facilities. We are almost all addicted to the constant unrest and noises of the world around us. You just calm down inside yourself in Pyramiden. You hear and listen to the sounds of nature that people usually name silence.

[LAT]

Svalbāras arhipelāga spokainā pilsētiņa Piramīda ar krievu apmetni un ogļu raktuvēm savulaik kalpoja kā komunisma uzvaras paraudziņš rietumniekiem. Tā bija gleznaina un pašpietiekama. Nu vairs tikai saujiņa iedzīvotāju un strādnieku ik gadu sagaida tūristu tūkstošus. Šeit nesastapt tādus, kuri izjūt nepieciešamību pastavīgi runāties ar kādu.

Kurš katrs te ilgi uzturēties nespētu. Nav ne interneta, ne televīzijas, ne telefona, ne radio sakaru – patiesa privilēģija. Ikdienā teju visi esam atkarīgi no apkārtējās pasaules pastāvīgā nemiera un satricinājumiem, bet, nonākot šeit, cilvēks iekšēji aprimst. Te dzirdamas tikai dabas skaņas – tas, ko parasti dēvē par klusumu.

Language

en

Subtitles

English

Bonus Content

2m
Filmas veidotāju uzruna / Introduction by filmmakers